Chinois

Prísady:

na cesto:
100 ml mlieka
15 g droždia
2 vajcia
50 g cukru
90 g masla
400 g hladkej múky
štipka soli
na krém:
3 žĺtka
100 g cukru
50 g hladkej múky
500 ml mlieka
vanilka
hrozienka alebo čokoládové perličky

Postup prípravy:

1. Na cesto si najprv pripravíme kvások. Do vlažného mlieka pridáme trocha cukru, rozdrobíme droždie, dobre premiešame, zaprášime múkou, prikryjeme utierkou a dáme do tepla.
2. V miske zmiešajte preosiatu múku so zvyškom cukru, štipkou soli, uprostred urobte priehlbinku, do ktorej vlejte kvások, rozšľahané vajíčka a rozpustené vychladnuté maslo. Vareškou vypracujte cesto.
3. Keď je cesto hladké, pevné, nelepivé a robia sa bubliny, cesto je hotové. Cesto zaprášte múkou, prikryte utierkou a nechajte na teplom mieste kysnúť asi dve hodiny.
Medzitým si pripravíme krém, najlepšie je urobiť dvojitú dávku.
Zmiešame cukor a žĺtka a vymiešame do peny. Postupne vmiešame preostiatu múku. Do mlieka nasypeme vanilkovú cukor a privedieme k varu. Potom pomaličky za stáleho miešania vlejeme žĺtkovú zmes.
4. Zmes pomaly privedieme k varu, na miernom ohni miešame až kým nie je tuhšie. Potom necháme vychladnúť.
5. Vymažte formu maslom a vysypte múkou. Poprášte pracovnú dosku múkou a z kysnutého cesta odrežte asi tretinu. Z tejto časti vyvaľkajte tenkú placku, ktorou vyložíte dno tortovej formy. Zvyšné cesto vyvaľkajte na čo najtenšiu placku do tvaru obdĺžnika. Celú plochu potrite vychladnutým krémom (čím viac, tým lepšie) a posypte hrozienkami alebo čokoláčovými perličkami.
6. Cesto zrolujte do valca a odkrajujte z neho asi 4 cm široké kusy, ktoré naskladáte do formy tak, aby medzi jednotlivými kúskami bolo trocha volného miesta. Povrch potrite rozšľahaným vajcom.
7. Do nezapnutej rúry dajte misku s vriacou vodou a vložte formu s cestom a hodinu nechajte ešte kysnúť. Rúru neotvárajte. Cesto vám pekne vykysne do celej formy.
Po hodine formu i misku vyberte, rúru predohrejte na 180 °C. Povrch cesta opäť potrite vajcom. Chinois vložte do horúcej rúry a pečte asi 30 – 35 minút.
8. Po upečení vyberte z rúry a nechajte trošku vychladnúť na mriežke.
Po úplnom vychladnutí môžete povrch potrieť glazúrou z práškového cukru a troškou vody, prípadne len posypať cukrom.
Voilà!
Bon Appétit!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *