Rumové šišky

Prísady:

1 kg polohrubej múky
citrónovú kôru z polovice ciróna
40 g droždia
trochu mlieka
4 žĺtky
80 g práškového cukru
100 g masla
štipku soli
2 PL rumu
250 g marhuľového lekváru
vanilínový cukor na posypanie
masť, olej alebo stužený pokrmový tuk na vyprážanie

Postup prípravy:

1. Múku zohrejeme na teplom mieste, potom do nej postrúhame citrónovú kôru. Pridáme droždie rozmiešané vo vlažnom mlieku, žĺtky, cukor, roztopené maslo, soľ a rum. Prilejeme toľko vlažného mlieka, aby sme vareškou vypracovali vláčne cesto. Keď sa v ceste začínajú vytvárať bubliny a nelepí sa na nádobu ani na varešku, trocha ho posypeme múkou, prikryjeme čistou utierkou a necháme na teplom mieste vykysnúť.
2. Vykysnuté cesto na pomúčenej doske zľahka vyvaľkáme a z polovice cesta okrúh- lou formičkou povykrajujeme kolieska. Na druhej polovici cesta si najprv formičkou označíme ko­lieska, do stredu každého dáme kúsok lekváru, prikryjeme vykrojeným kolieskom, dookola prstom trocha stlačíme a opäť formičkou vykrojíme.
3. Lekvárom naplnené šišky zakryjeme obrúskom a necháme na teplom mieste nakysnúť. Vyprážame ich v horúcom tuku v dostatočne veľkej nádobe. Keď z jednej strany zružovejú, hneď ich obrátime a vypražíme aj z druhej strany. Hotové vyberieme, uložíme na čistý hodvábny papier alebo obrúsok, aby sa zbavili prebytočného tuku a posypeme vanilínovým cukrom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *